Kominek opalany drewnem czy węglem? Który lepszy?

Pośród zadawanych przez klientów pytań często pojawia temat czy wybrać piec na drewno czy węgiel ? Spróbujemy pomóc w wyborze. Jak wiadomo znacząca większość pieców / kominków wolnostojących opalana jest drewnem lub brykietem. Jest to paliwo dopuszczane przez producentów. Do niewątpliwych plusów takich kominków należy wizja ognia, która przy spalaniu drewna czy brykietu tworzy niepowtarzalny charakter.

Minusem zaś jest to, że drewno jest mniej kaloryczne w porównaniu z węglem, dlatego też częste podkładanie drewna może dla niektórych z czasem stać się uciążliwe i męczące, nie wspominając o konieczności częstego sprzątania, jakie niesie za sobą używanie drewna jako opału. Stosowanie węgla jako opału jest znacznie wygodniejsze, czystsze. Proces spalania węgla jest znacznie dłuższy, co może mieć znaczenie, gdy chcemy alby w kominku paliło się przez całą noc. Warto wziąć to pod uwagę przy wyborze pieca.

Nasza firma może pochwalić się tym, że jako nieliczni mamy w ofercie piece i kominki na węgiel, należą do nich:

1. Piec żeliwny VALDOS 6,5 kW na węgiel

2. Piec żeliwny VILHELM 7kW na węgiel

3. Piec żeliwny TORN 7kW na węgiel

Stosując węgiel jako paliwo musimy mieć pewność, że producent dopuszcza jego stosowanie! Piece na węgiel mają najczęściej inną budowę niż pozostałe kominki, nieprzystosowane do spalania węgla. Większa wytrzymałość na wysokie temperatury uzyskana głównie poprzez podwójne żeliwne ściany, to jedna z najważniejszych cech tych kominków. To bardzo ważne, ponieważ używając węgla w piecu, który w karcie technicznej czy instrukcji dopuszcza tylko drewno lub brykiet - klient automatycznie traci gwarancję.

Musimy wiedzieć, że nie chodzi tylko o temperaturę spalania węgla, która jest sporo wyższa od tej, która powstaje przy spalaniu drewna. Ważnym elementem jest też smolistość spalin - piece na węgiel mają odpowiednio skonstruowane palenisko, które pozwala w efektywny sposób obniżać tą smolistość i redukować osadzanie się sadzy.

Naszym zdaniem piece i kominki na węgiel, są bardzo ciekawym rozwiązaniem. Kiedy chcemy palić drewnem lub brykietem, aby uzyskać odpowiednią wizję ognia – nie mamy z tym, problemu, kiedy chcemy, wydłużyć proces spalania aby piec długo utrzymywał ciepło – np. przez całą noc, możemy zastosować węgiel jako paliwo, co jest bardzo wygodne.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Live Chat Software
Sklep internetowy Shoper.pl